Tervetuloa Tutkijaliiton pikkujouluihin perjantaina 7.12. klo 19! Juhlapaikkana Liisankatu 8 (sisäpihalla oleva talo, G-rappu).
Mitä kaikkea tapahtuikaan vuonna 2018? Pikkujoulut on tilaisuus muistella ja juhlistaa hetki yhdessä tehtyä työtä – palata pian jo menneen vuoden käänteisiin ja suunnitella kepeissä tunnelmissa tulevaa. Tule siis mukaan!
Ohjelmassa on myös Tutkijaliiton vuotuisten palkintojen jako.
– ”Vuoden tutkijaliittolainen” on palkinto, joka annetaan Tutkijaliiton piirissä tärkeässä roolissa toimineelle tai merkittävän tutkimuksellisen teon tehneelle henkilölle. Kiertopalkintoon kuuluu luento, jonka otsikkona on ”Marx” ja jonka palkinnon saaja pitää seuraavan vuoden kesäkoulussa.
– ”Tutkijaliiton myyrä” on palkinto, joka annetaan Tutkijaliiton toiminnan kannalta tärkeästä näkymättömästä työstä. Kyse voi olla oleellisesta työpanoksesta pitkälti talkootyöhön perustuvassa toiminnassa tai sellaisesta tutkimustyöstä, jonka tulokset eivät helposti saa näkyvyyttä tieteiden ja yhteiskunnallisen keskustelun kentällä.
Viime vuonna palkinnot saivat Markku Koivusalo ja Anna Tuomikoski.
Juhlien Facebook-tapahtuma